Stronę dziś odwiedziło już 69 gości.
Wszystkich odwiedzin łącznie: 137220

Sala edukacyjna „OGNIK” w Łomży

2018-02-08 07:20:41 | Radosław Koszykowski

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży rozpoczęła działalność Sala edukacyjna „Ognik”, która powstała w ramach rządowego programu „Bezpieczna +” -  programu wspomagania w latach 2015- 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach.  Celem tego programu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Akcja skierowana jest  do najmłodszych uczniów szkół podstawowych (przede wszystkim dla klas I-III).

Na realizację projektu w siedzibie komendy wygospodarowane zostały pomieszczenia, urządzone zgodnie z wytycznymi programu. Pomieszczenia te znajdują się na pierwszym piętrze budynku w części zajmowanej przez Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą. Jedna z sal, poprzez odpowiednie jej urządzenie, przypomina typowe pomieszczenie mieszkalne wraz ze sprzętem i wyposażeniem, które mogą być źródłem pożaru natomiast druga sala to sala projekcyjna, gdzie przy pomocy filmów edukacyjnych i prezentacji multimedialnych może być przekazywana fachowa wiedza dotycząca zagrożeń. Do dyspozycji odwiedzających jest również szatnia zlokalizowana na korytarzu pomiędzy ww. salami.

W Sali edukacyjnej „Ognik” odpowiednio przeszkoleni strażacy  prowadzą zajęcia szkoleniowe z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa pożarowego. Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem  między innymi sprzętu komputerowego i sprzętu pożarniczego odbywają się zarówno w formie teoretycznej, jak i praktycznej. Na spotkaniach dzieci dowiadują się jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla  (czadem),  do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego i jak ustrzec się przed pożarem w domu czy mieszkaniu. Uczestnicy spotkań poznają umiejętność alarmowania o zagrożeniach oraz wykorzystania znaków ostrzegawczych i informacyjnych do celów ewakuacji z zagrożonych obiektów. Ponadto dzieci mogą zobaczyć jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla jak również po czym poznać, że w sąsiednim pomieszczeniu doszło do pożaru. Po zakończeniu zajęć w Sali edukacyjnej „Ognik” każde dziecko – uczestnik szkolenia otrzymuje stosowny Certyfikat. Certyfikat jest przygotowywany w sekretariacie komendy, na podstawie zgłoszonej odpowiednio wcześniej listy uczestników.

Jesteśmy przekonani, że szkolenia realizowane w Sali edukacyjnej „Ognik” przełożą się na zmniejszenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla (czadem) w naszych domach jak również wpłyną na poprawę bezpieczeństwa dzieci zarówno w szkole jak również poza nią.

Opracował: bryg. Grzegorz Wilczyński

Załączniki

Kontakt

Sekretariat

tel. (86) 215 02 20
fax. (86) 474 13 63

kmpsplo@straz.lomza.pl

Rzecznik Prasowy

tel. (86) 474 13 65

kmpsplo.rzecznik@straz.lomza.pl

Lokalizacja

Adres

Komenda Miejska
Państwowej Straży Pożarnej
ul. gen. Władysława Sikorskiego 48/94
18-400 Łomża

NIP: 718-17-00-034
REGON: 450672550